Badania makroskopowe
Badania makroskopowe materiałów polegają na oględzinach próbki wytrawionej lub niewytrawionej okiem nieuzbrojonym, bądź przy kilkukrotnym powiększeniu (max. 30x), celem wykrycia niezgodności na przekroju poprzecznym złącza spawanego np. pęknięcia i rysy. Dodatkowo określanie struktury złącza oraz ewentualnych zanieczyszczeń. Zakres badań określają Polskie Normy, przepisy Dozoru Technicznego i wymogi Zleceniodawcy.
Etapy przeprowadzania badania makroskopowego
Pierwszym krokiem przeprowadzenia badania makroskopowego jest przygotowanie próbki do badań, czyli jej wycięcie w celu oddzielenia z większego elementu. Taki wykrawek Zleceniodawca może wykonać sam lub zlecić jego wykonanie naszej firmie, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu wymiarowości próbki do badań makroskopowych zgodnie z obowiązującymi normami. Następnie otrzymany wycinek powinien pozostać pozbawiony zmian mogących wynikać z zastosowanej metody wycinania poprzez mechaniczną obróbkę wstępną. Kolejnym etapem badania metalograficznego to szlifowanie na mokro przygotowaną próbkę papierami ściernymi o ziarnistości 80 do 600 w zależności od początkowej i końcowej gładkości powierzchni. Proces ten wykonuje się do momentu uzyskania gładkiej i równej powierzchni. Powstały makrozgład, jeśli potrzeba ulega odtłuczeniu, a następnie trawiony odczynnikami odpowiednimi dla danego gatunku materiału ostatecznie zaś płukany oraz ususzany. Ostatni etap badania makroskopowego to dokonanie oceny przy świetle dziennym lub sztucznym o zalecanym natężeniu nie mniejszym niż 500 Lx na jej powierzchni oraz wykonanie zdjęcia do dokumentacji wykonania badań metalograficznych.
Rezultat badań makroskopowych złączy spawanych zapewnia informacje nie tylko co do poziomu jego wykonania, ale również dostarcza informacji co do materiału pierwotnego. Wynik badania metalograficznego przedstawiany jest w postaci protokołu z badań zawierający wszystkie parametry oględzin oraz dokumentacje fotograficzną badanej próbki makroskopowej.