Pomiar grubości powłok i elementów
Ultradźwiękowe pomiary grubości (badanie UTT) można podzielić na 2 zakresy stosowania:
– pomiary podczas wytwarzania,
– pomiary eksploatacyjne pozostającej grubości ścianki.
Każdy z zakresów ma własne specjalne warunki, które wymagają odpowiednich technik pomiaru. Wybór odpowiedniego wyposażenia pomiarowego i sposobu pomiaru, może być dokonany, jeżeli znany jest materiał, geometria i grubość obiektu mierzonego oraz wymagana dokładność.
Na czym polega ultradźwiękowe pomiar grubości?
Badanie grubości można przeprowadzić uniwersalnymi aparatami ultradźwiękowymi z wykorzystaniem głowic pojedynczych lub podwójnych (dla kilkumilimetrowych grubości) , grubościomierzami lub miernikami grubości powłok. Pomiar grubości metodą ultradźwiękową sprowadza się do wyznaczenia czasu przejścia fali ultradźwiękowej przez określoną grubość materiału.
Pomiar grubości podczas wytwarzania pozwala na dokładne określone grubości materiału, który przeważnie jest poddawany dalszym procesom w tym i badaniom NDT.
Pomiary grubości zbiorników i elementów przy pomocy grubościomierzy ultradźwiękowych pozwala na określenie stanu zużycia elementów, oraz na określenie grubości profili zamkniętych bez ingerencji mechanicznej w materiał. Pomiary grubości powłok podczas badania NDT pozwalają na dokładny pomiar pokrycia antykorozyjnego na malowanym elemencie – na metalach ferromagnetycznych i paramagnetycznych (np. aluminium). Dokładność pomiaru do jednej tysięcznej milimetra pozwala na dokładne określenie powłok.
Zalety zastosowania pomiarów grubości powłok i elementów
Pomiar grubości podczas wytarzania pozwala na weryfikację stanu faktycznego materiału, co podczas dalszych czynności procesowych pozwali na uniknięcie błędów wynikających z błędnych informacji.
Natomiast okresowe sprawdzenie stanu eksploatacji pozwala użytkownikowi elementu określić stan obiektu i jego dalszą zdatność do użytkowania bądź konieczność do naprawy/wymiany. Powala to na redukcję kosztów, a nawet uniknięciu awarii badanej instalacji.